Psaní diplomky patří mezi nejšťastnější období v životě každého studenta. Sociální vztahy vzkvétají, člověk srší optimismem a jedinou strastí je obava z toho, že za chvíli už budou krásná vysokoškolská léta ta tam.

No dobře, takhle to úplně není. No dobře, kamarádi, co tohle právě prožívají, by mi možná fyzicky ublížili, kdybych jim to řekl ve špatný moment. Trocha pravdy se v tom ale najít dá. Konec vysoké školy je životní milník a trocha nostalgie jen při té myšlence popadne snad každého. To množství nových kamarádů, zážitků, ten počet dlouhých večerů a rán plných ostudy, ale taky náročné práce a stresu. Kolikrát jste si za studium položili otázku „Proč já tohle vlastně dělám?“

A teď si představte, že jste skoro na konci, všechnu tu práci máte za sebou, kredity odstudovaný, diplomka skoro dopsaná a někdo za vámi přijde s neodolatelnou nabídkou „Pojď si to dát ještě 4 roky na doktorským“. Je to víc psaní, čtení, vyzkoušíš si učení a bude tě to stát spoustu času a nervů. No a přesně na tohle jsem se nechal nalákat.

Někdy loni touhle dobou jsme seděli s mým kamarádem ze střední u piva a já mu říkal, že se přihlásím na doktorát. „Tobě se fakt nechce pracovat, co?“ odpověděl mi. Už vlastně ani nevím, co jsem mu na to řekl. Buď nějaký vtípek, nebo prostě „Ano“ s trochou ironie. Víc jsme to ale nerozebírali. Později mi došlo, že tohle je možná to, jak spousta lidí Ph.D. studium vnímá. Moc toho o něm neví a možná ho i trochu odsuzují.

Proč jsem teda kývnul na nabídku zasvětit další (v nejlepším případě) 4 roky života studiu? Fakt to není proto, že by se mi nechtělo pracovat. Nebo teda…komu by se chtělo.  Doktorát vás ale před tím neochrání. Doktorské studium je svým způsobem i práce a taky k němu budete muset mít i jinou práci. Pokud tedy nemáte výrazný pasivní příjem (třeba od rodičů) nebo nežijete životem budhistického mnicha.

Důvodů, proč jsem se pro doktorát rozhodnul, je několik.

Měl jsem to štěstí se už během bakalářského a inženýrského studia podílet na škole na řadě projektů a změn. Škola se mi otevřela i z druhý strany a spousta věcí mě nadchla. Akademický prostředí nabízí širokou škálu možností realizace. Můžete učit, dělat vědu, věnovat se marketingu, managementu, IT a svým způsobem třeba i politice. Potkáte u toho řadu lidí s nejrůznějším zaměřením a otevře se vám řada zajímavých příležitostí. Mně se tohle prostředí prostě nechtělo opouštět.

Motivací pro mě bylo nakonec i téma disertačky. Diplomku jsem protrpěl, protože jsem ji psal nekonečně dlouho, a když jsem ji opravdu začal psát, téma už pro mě nebylo moc zajímavý ani aktuální. V práci jsem se už nějakou dobu chtěl posunout jiným směrem. Vybral jsem si téma, který mě zaujalo,  a rozhodnul se mu přizpůsobit i práci a začít tam hledat synergie.

No a samozřejmě učení. Učení mě vždycky lákalo a teď už i můžu říct, že mě neskutečně baví.

Tohle všechno je jen můj pohled, se kterým nemusí všichni souhlasit. Motivace ostatních se můžou výrazně lišit a ty moje se třeba můžou časem měnit. Ale ve zkratce – tohle mě přimělo vydat se touto cestou.

Postupně plánuju sepsat i další, už konkrétnější témata a pokusit se tak vytvořit základní obrázek o doktorském studiu. Snad se mi to aspoň trochu podaří a třeba si tím i urovnám nějaký věci, ve kterých zatím plavu.


Categories:

Tags:

4 komentáře

  1. Hezký den,

    na blog se moc těším! Věřím, že mi bude (jako garantovi Vašeho doktorského programu) velmi užitečnou zpětnou vazbou.

    Omlouvám se, že si ale dovolím okomentovat jeden generální výrok hned na začátku: „Doktorské studium je svým způsobem i práce a taky k němu budete muset mít i jinou práci.“

    Za mě:
    1) Doktorské studium JE PRIMÁRNĚ práce. „Studijní složka“ je v něm proto, aby tato práce byla úspěšná, nejde o studium kvůli schopnosti dobře pracovat PO studiu, ale už PŘI něm.
    2) Je pravda, že většina doktorandů FIS při studiu mimoškolně pracuje. Nestavěl bych to ale takto kategoricky. Za optimální konstelace může (a má) platit to, že doktorand (i jakžtakž ne-mnišsky) vyžije ze stipendia a grantových prostředků pracoviště. Že je to málo častý případ, plyne z toho, že FIS a VŠE celkově není ve vědě moc silná, získává málo vědeckých grantových projektů, a tím pádem má pro fungování doktorského studia horší předpoklady než některé jiné školy, kde měsíční „akademické“ příjmy významné části doktorandů atakují dejme tomu 40 tis. Kč.
    3) A i tehdy, když jde o práci mimo fakultu, nemusí nutně jít o „jinou“ práci z věcného hlediska. Dobře nakonfigurovaní „industriální“ doktorandi mohou výzkum z určité části dělat za prostředky své firmy, ve svém pracovním čase.

    Vojtěch Svátek

    • Dobrý den,
      mockrát díky za zpětnou vazbu a pohled. V zásadě souhlasím s tím, co píšete. Já to i jako práci primárně vnímám – a když si vezmu v potaz i výuku a další aktivity, kterým se věnuji, je to práce docela náročná.

      Synergie s prací v oboru je podle mě potřeba hledat téměř jistě, jinak by to bylo zase o kousek náročněčnější a z mého pohledu i trochu zbytečné. Sám jsem po přijetí na PhD práci změnil, aby to bylo lépe kombinovatelné a přínosné.

      Ohledně projektů a grantů se chystám napsat samostatný příspěvek, který budu muset spojit s rešerší a budu rád, když se ohledně toho zvládneme potkat a pobavit se.

      S pozdravem
      Štěpán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *